Bitbook Gambling
$ 0.1269
Bitcoin Faith
$ 2.200
Bitcoin
$ 9,260.9

Kripto Para Borsası Koineks

TÜRKİYE’DEKİ KRİPTO PARA BORSALARINA ÇESİTLİ BİR NEFES: KOİNEKS

Kripto para piyasasını takip eden herkesin bileceği üzere, kripto para alışverişi yapma, kripto para cüzdanı oluşturma ve bu cüzdan üzerinden transfer gerçekleştirme olanağı sağlamak için, dünyada sayıları bir hayli fazla olan ve farklı birçok altcoin üzerinden işlem yapmaya olanak sağlayan kripto para borsaları ardı ardına sıralanmıştır. Kripto para piyasası, takma adı Satoshi Nakamoto olan Avustralyalı bir yazılımcının ilk Bitcoin’i (BTC) 2009’da piyasaya sürmesi ile başlamıştır ve ardından üretilen altcoinler binlerle ifade edilecek kadar çeşitlendirilerek, uluslararası para transferlerine ve ödeme yöntemlerine bir alternatif olmuştur.

Bu sayfamızda Türkiye’de Bitcoin’e ek olarak, birçok altcoini de listeleyerek kullanıcılarına işlem yapma olanağı sunan kripto para borsası Koineks Dijital Para Borsası’nda nasıl işlem gerçekleştirilebileceğini, işlem yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları siz değerli okuyucularımıza detaylıca açıklamaya çalışacağız.

KOİNEKS’TE İŞLEMLER NASIL YAPILIR?

Koineks borsası kullanıcılarına birbirinden farklı kripto para birimleri üzerinden alışveriş yapma ve farklı kripto para cüzdanları üzerinden hem yatırım yapma, hem de transfer gerçekleştirme olanağı sunmaktadır. Borsada şimdilik 10 farklı kripto para birimi (Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Dash (DASH), Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP), Stellar (XLM), Nem (XEM), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG) ile işlem gerçekleştirilebilir.

Koineks Borsası’na Giriş İçin Tıklayınız

Koineks Borsası’nda Nasıl Üyelik Oluşturulur?

Koineks Borsası’nda işlemlere başlayabilmeniz için öncelikle bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Borsaya üye olmak ücretsizdir. Üyelik oluşturabilmek için siteye girdiğinizde ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıkladığınızda açılacak panelin görüntüsü altta yer almaktadır. Bu paneldeki alanlara gerekli bilgileri girdikten sonra “Üyelik ve kullanım sözleşmesi’ni okudum ve onaylıyorum” opsiyonunu seçmeniz gerekmektedir. Ardından “Hesap Oluştur” butonu ile hesabınızı oluşturabilirsiniz. Koineks Borsası’nda işlem TL yatırma/çekme ve kripto para çekme işlemleri yapabilmeniz için öncelikle profil onayını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Borsada yer alan bir profili onaylatabilmek için gerekli bilgiler yazının devamındaki 9.4. numaralı kısımda detaylandırılmıştır.

Koineks Giriş Sayfası, Hesap Oluşturma Butonu Seçenekleri

Koineks Borsası’nda üyelik oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza giriş yaparsanız, sitede gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin detaylı açıklamalarını görseller ile destekleyerek sizinle paylaşacağız. Hesabınıza giriş yaptığınızda açılacak olan ilk sayfa “Market” sayfası olacaktır. Borsanın kullanıcı arayüzüne ait görüntüyü aşağı kısımda görüntüleyebilirsiniz. Ardından görsel üzerinde numaralandırılan kısımların açıklamalarını okuyabilirsiniz. 

Numaralandırılmış Kullanıcı Arayüzü Görseli

1) ADRES ÇUBUĞU: Siteye girişlerinizde kesinlikle kontrol etmeniz gereken URL adresinin yer aldığı alandır. Siteye girişlerde bu alanı kontrol etmeniz önemlidir çünkü sahte bir siteye giriş yapmaya çalışıp, hesap bilgilerinizi vermeniz durumunda hesap bilgileriniz çalınabilir. Borsanın URL adresi, www.koineks.com’dur. 

2) SEKMELER ALANI:  Borsada gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin sayfalarına giriş olanağı sağlayan sekmelerin yer aldığı kısımdır. Bu alanda yer bulan seçeneklere kısaca değinelim. 

2.1.) MARKET SEKMESİ: Kripto para alışveriş işlemi yapabilecek olan sayfayı açar. Yukarıda görmüş olduğunuz görsel aynı zamanda sitenin market sekmesinin arayüz görselidir. Ve aşağıda bu görsel üzerinde işaretlenen alanlarına yönelik açıklamaları okuyabilirsiniz.  

MARKET SEKMESİ ARAYÜZÜNE DAİR BİLGİLER

Market sekmesine girdiğinizde kullanıcı arayüzünde yer alan ögeler ile market sekmesinde yapılabilecek işlemleri, yukarıda numaraların yer aldığı  görsel üzerinden giderek size açıklayacağız.  Bu kısımda yine aynı görsel üzerinde numaralandırılan 1 ve 2 numaralı alanları yukarıda ifade etmiştik. 3 numara ile numaralandırılan kısımdan devam edebiliriz.

3) KRİPTO PARA BAKİYE ve GÜNCEL FİYAT TABLOSU: Ekranın sol kısmında yer alan siyah renkli bu panel üzerinden, kripto para bakiyelerinizi ve bu bunların güncel kur fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Bu panelde yer alan kripto para simgelerinden hangisine tıklarsanız site sizin için o coinin market sayfasını açacaktır. Bu panelin detayların görünmeyeceği ve sadece simgelerin yer alacağı şekilde daha az yer kaplamasını istiyorsanız,  panelin altında yer alan ok işaretine tıklayarak paneli küçültebilirsiniz.

4) KUR FİYATI DEĞİŞİM TABLOSU:  Siyah çizgilerin içinde yer alan bu alanda market sayfasını açmış olduğunuz kripto para birimine ait, güncel kur fiyatını, son 24 saat içinde ulaştığı en yüksek kur fiyatı değeri ile en düşük kur fiyatı değerini ve son 24 saatteki toplam işlem hacmini görüntüleyebilirsiniz.

5) ALIŞ ve SATIŞ EMRİ OLUŞTURMA TABLOLARI: Market sekmesindeki bu panel kripto para alış emri ve satış emri oluşturabileceğiniz alandır. Bu alan bağlamında Koineks borsasında işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili bilgi verelim. Koineks borsasında alım satım işlemleri emirler üzerinden gerçekleşmektedir ve alışveriş kullanıcılar arasında gerçekleşmektedir. Aşağıda gördüğünüz görseller, emir oluşturma panelleridir. Elinizdeki TL bakiyenize göre, belirlediğiniz birim fiyattan alış emri oluşturabilir ya da cüzdanınızda yer alan kripto paralarınızı satış için emir oluşturabilirsiniz.

Alış Emri Oluşturma Tablosu
Satış Emri Oluşturma Tablosu

Bu tablolarda görmüş olduğunuz kutucuklar üzerinden alış ve satış emri oluşturulabilir. Şimdi bu kutucuklara hangi değerlerin girilmesi gerektiği ve  nasıl emir verildiğiyle ilgili bilgi vermeye çalışalım.

5.1.)  Birim Kutucuğu: Almak ya da satmak istediğiniz kripto paranın bir  adetini kaç TL karşılığında almak/satmak istediğinizi belirtmeniz gereken alandır. Kur fiyatı bu kısım üzerinde fikir sahibi olmanızı sağlar. Zira kur fiyatı borsada gerçekleşen son alış/satış işleminin birim fiyatı üzerinden belirlenmektedir.

5.2.) Miktar Kutucuğu: Miktar alanı, belirlediğiniz birim fiyattan kaç adet kripto para almak veya satmak istediğinizi belirtmeniz gereken alandır. Bu alanda birler basamağından sonra 8 basamak daha eklenebilir (1,00000000). Şayet miktar kutucuğunda küsüratlı değer hesaplamak istemiyorsanız, bu alanı boş bırakabilir ve birim ile toplam değerlerini net bir rakam ile belirterek miktar kutucuğu otomatik hesaplattırabilirsiniz.

5.3.) Toplam Kutucuğu: Belirttiğiniz birim fiyattan, belirttiğiniz miktarda kripto parayı toplamda kaç TL karşılığında alacağınızı/satacağınızı gösteren veya belirttiğiniz birim fiyattan toplamda, kaç TL’lik coin almak / coinleri kaç TL’ye satmak istiyorsanız o değeri belirtmeniz gereken alandır. Şayet özellikle almak istediğiniz kripto para miktarı varsa, birim ve miktar alanlarını doldurduğunuzda toplam değeri otomatik hesaplanır. 

6) AÇIK EMİR TABLOLARI ve GRAFİK TABLOLARI:  Bu kısımda numaralandırılmış kullanıcı arayüzü görselinde görebileceğiniz üzere 3 farklı sekme yer almaktadır. 

Alış Emirleri ve Satış Emirleri Tablolarına Örnek Görsel

6.1.) Alım/Satım Tablosu: 

Alış/satış emri oluşturmanız durumunda, oluşturduğunuz emirler diğer kullanıcıların görebilecekleri şekilde yine “Market” sekmesinde yer alan Alış Emirleri ya da Satış Emirleri tablolarında yer almaktadır. Bu tablolarda, borsada emir oluşturan kullanıcıların oluşturmuş oldukları emirler yer almakta ve birim fiyat temelli grafik tabloları oluşturulmaktadır. Alış Emirleri tablosunda en üst sırada en yüksek birim fiyatlı emirler yer alır. Ve daha düşük birim fiyatlı emirler de peşinden gelecek şekilde listede yer alır. Satış emirleri tablosunda ise, en üst sırada en uygun birim fiyatla elindeki kripto paraları satmak isteyen kullanıcıların oluşturdukları emirler yer alırken, ardından daha yüksek birim fiyattan satış emri oluşturan kullanıcıların oluşturdukları emirler ardından listelenir.

Sistem, birim fiyatı değeri girerken yazım hatası yaparak emir oluşturan kullanıcıların (kur fiyatının altında ya da üstünde) oluşturdukları emirlerde karşılaşabilecekleri zararı en aza indirgemek amacıyla otomatik düzeltme yaparak, emri kur fiyatına en yakın değerlerde bir emir üzerinden gerçekleştirmektedir. Mesela; kur fiyatı 10.000 TL olan bir kripto para birimini kullanıcı 1.000 TL birim fiyat ile satmak istediğinde, sistem otomatik olarak bunu hatalı yazılmış olarak algılar ve diğer kullanıcıların 10.000 TL’ye en yakın birim fiyattan oluşturduğu emri baz alarak işlemi gerçekleştirir. Böylelikle hatalı yazımda kullanıcının zarar etmesi engellenir. 

Kullanıcıların aklına bu noktada gelen soru şu olmaktadır genelde: “Eğer ben açık emirlerin olduğu tablodan anında işlem gerçekleştirebilir isem, neden emir oluşturarak zaman kaybedeyim?”. Bu sorunun cevabı da şu olabilir, Kullanıcılar eğer borsada kendileri emir oluşturarak işlem yaparlarsa “Maker” olarak işlem yaparlar. Eğer diğer kullanıcıların oluşturdukları emirlerin üzerinden işlem yaparlarsa da “Taker” olarak işlem yaparlar. Maker ve Taker olarak işlem yapmanın farkı ise, kullanıcılardan alış/satış işlemi yaptıklarında tahsis edilecek olan komisyon oranlarına etki etmektedir.  Komisyon oranlarıyla ilgili bilgiye kullanıcılar, siteye girdikten sonra sağ alt kısımda yer alan “Ücretler” sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilirler. Bunun dışında profilim sayfasına girmeleri halinde, kendilerine uygulanan komisyon oranlarını da görüntüleyebilirler.

Borsada uygulanan işlem ücretlerine ve fee ücretlerine erişim sağlamak isterseniz: https://koineks.com/fees-and-commissions bu linke tıklayınız. 

6.2.) Fiyat Grafiği Tablosu: 

Fiyat Grafiği Tablosuna Örnek Görsel

Bu paneldeki diğer bir tablo, fiyat grafiği tablosudur. Bu tablodan kullanıcılar son 5 dakika ile son 1 aya kadar farklı zaman periyotları dahilinde, mum grafiği, çubuk grafiği, çizgi grafiği, alan grafiği ve heikin ashi grafiği gibi farklı seçenekler ile, market sayfasında seçili kripto para biriminde gerçekleşen fiyat değişikliklerini görüntüleyebilir ve analiz yaparak yatırımlarını yönlendirebilirler. Bu tablo farklı grafik gösterge seçenekleri ile de kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. 

Derinlik Grafiği Tablosuna Örnek Görsel

6.3.) Derinlik Grafiği Tablosu: 

Market sekmesindeki diğer bir seçenek de yine kullanıcıların kripto para alış verişinde oluşturulan emirleri daha iyi yorumlamaları ve yatırımlarını yönlendirmek için fikir yürütebilmeleri amacıyla oluşturulan Derinlik Tablosudur. Bu tabloda kullanıcılar hangi fiyattan ne kadarlık alış veya satış emri olduğunu ve emirler arasındaki fiyat farklarını görebilirler. Yukarıdaki derinlik grafiği tablosunda gördüğünüz yeşil renkli alan alış emirlerinin birim fiyata göre hacimsel dağılımını gösterirken, kırmızı renkli alan ise satış emirlerinin birim fiyata göre hacimsel dağılımını göstermektedir.

7) AÇIK EMİRLER ve MARKET GEÇMİŞİM PANELERİ:  Arayüz görselinde 7 numaralı kısım olarak işaretlenen kısım “Açık Emirlerim” ve “Market Geçmişim” panelleri olarak iki ayrı tablo ile kullanıcılara işlem takibi yapabilme imkanı verir. Kullanıcılar, “Açık Emirlerim” tablosundan, market sayfasında seçili olan kripto para birimi için kendi oluşturduğu ve henüz gerçekleşmemiş olan alış/satış emirlerini ( Bu emirlerAlış/Satış Emirleri tablolarında yer alır) görebilirler. 

Açık Emirlerim Paneli

Bu listede yer alan sütunları ve ifade ettikleri değerleri de belirtecek olursak:

⇒Tip: Emrin alış emri  veya satış emri  olduğunu görmemizi sağlayan sütundur.

⇒Fiyat: Oluşturulan emirde belirlenen birim fiyatı gösteren sütundur. 

⇒Miktar: Oluşturulan emirde belirlenen miktar değerini gösteren sütundur.

⇒Toplam: Oluşturulan emirde belirlenen toplam değerini gösteren sütundur.

⇒Kalan-Miktar: Oluşturulan emirde henüz alış/satış işlemi gerçekleşmeyen, kalan miktarı ifade etmektedir.

⇒Market: Oluşturulan emrin hangi coin üzerinden oluşturulduğunu gösteren sütundur.

⇒Tarih: Emrin oluşturulduğu tarihin yer aldığı sütundur.

Ve hemen yanında yer alan “Market Geçmişim” sekmesine tıklanması halinde, market sayfasında seçili olan kripto para birimi üzerinden gerçekleştirilen tüm alış/satış işlemleri görüntülenebilir. 

Market Geçmişim Paneli

Market Geçmişim listesinde yer alan değerlerin karşılığını açıklayacak olursak:

⇒Tip: İşlemin alış işlemi mi satış işlemi mi olduğunu gösterir.

⇒Fiyat: Emirde belirlenen birim fiyatı ifade etmektedir.

⇒Miktar: Emirde belirlenen miktar değerini ifade etmektedir.

⇒Gerçekleşen-Miktar: Oluşturulan emirden bağımsız olarak kaç adet coinin alındığını/satıldığını ifade etmektedir.

⇒Gerçekleşen-Toplam: Oluşturulan emirde belirlenen toplam değerinden bağımsız olarak toplamda kaç TL’lik işlem yapıldığını ifade etmektedir.

⇒Market: İşlemin hangi kripto para birimi üzerinden gerçekleştiğini ifade eder.

⇒Tarih: İşlemin hangi tarih ve saatte gerçekleştiğini göstermektedir.

Yazım hatası yaparak işlem yapan kişiler, bu sayfada yer alan gerçekleşen toplam değerini gerçekleşen miktar değerine bölebilir ve işlemin kaç TL birim fiyattan gerçekleştiğini hesaplayabilirler. 

8) BAKİYE BARI: Hesapta toplamda kaç TL bakiye olduğunu gösterir. Bu kısımda yer alan değer, alış emri oluşturulması halinde anında güncellenmektedir. Çünkü borsada her bir bakiye ile yalnızca bir defa emir oluşturulabilir. Şu şekilde izah edebiliriz; kullanıcının 1000 TL bakiye sahibi olduğunu varsayalım. 300 TL ile alış emri oluşturursa bakiye barında 700 TL bakiye kalır. Zira o 300 TL ile başka emir oluşturması sistemde karmaşaya yol açabilir.

9) İSİM SOY İSİM KUTUCUĞU: 

Numaralandırılmış arayüz görselinde sağ üst köşede kullanıcının isim ve soy isminin yer aldığı bir kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuğa tıklandığında belli başlı seçenekler kullanıcının karşısına çıkar.

İsim-Soyisim Barı

Bu seçenekleri açıklayacak olursak;

9.1.) Banka Hesaplarım Seçeneği: Kullanıcıların borsadan TL çekim işlemi yapabilmesi için kendilerine ait banka hesabı eklemeleri gerekmektedir.  Bu panel ekledikleri banka hesaplarını görebilecekleri ve borsaya başka banka hesapları ekleyebilecekleri yahut var olan banka hesaplarının bilgilerini düzenleyebilecekleri, silmek istemeleri halinde silebilecekleri sayfayı açmaktadır. 

Banka Hesapları Yönetim Paneli

Bu sayfada yer alan “Yeni Ekle” seçeneğini kullanarak kullanıcılar, kendilerine ait farklı bir banka hesabını borsaya ekleyebilirler. Aşağıda yer alan listede “Hesap No” sütunu bankasının IBAN numarasının bilgisini, hesap açıklaması sütunu ise kullanıcının hangi banka hesabı olduğunu ayırt edebilmesi için kendi belirttiği açıklamayı gösteren sütunlardır. İşlem sütununda yer alan mavi kutucuğa tıklaması halinde kullanıcılar, seçili banka hesabına ait bilgileri düzenleyebilirler. İçinde çarpı işareti olan kırmızı kutucuğa tıklaması halinde ise kullanıcılar seçili banka hesaplarını silebilirler.

9.2.) Güvenlik Ayarları:  Bu seçenek artık aktif değildir. Seçeneğe tıklanınca çıkan uyarı, güvenlik ayarlarının sıfırlanabilmesi için borsa ile irtibata geçilmesi gerektiğini belirtmektedir. 

9.3.) Şifre Değiştir: Kullanıcıların hesaplarının şifresini değiştirmesi içi gerekli sayfaya yönlendiren sayfadır. 

9.4.) Profilim: 

Profilim Sayfası Ögelerinin Görseli

Bu seçeneğin açtığı sayfa, içinde hesap kullanıcısının kişisel bilgilerini görüntüleyebileceği,  eğer profili henüz onaylanmamış ise bu bilgileri  düzenleyebileceği “Profilim” sayfasıdır. Bu sayfada yer alan işaretli alanların açıklamasını yapacalım…

Aylık Efektif Hacim: Borsada işlem yapan kullanıcıların son 1 ayda yaptıkları alış/satış işlemlerinin toplam TL değerini ifade eder. Aylık efektif hacmi 250.000 TL’nin üzerinde olan kullanıcılardan maker/taker komisyonları %0.15 – %0.25 olarak alınmaktadır. 500.000 TL’nin üzerinde olan kullanıcılardan ise %0.10 maker – %0.15 taker komisyonu alınmaktadır. Bu değerin (Aylık efektif hacim) borsada yer almasının sebebi tamamen sürekli olarak işlem yapan kullanıcılara işlem ücretlerinde indirim yapmaktır. 

Sarı çerçeve içinde kalan kısımda kullanıcının günlük maksimum çekim limitleri yer almaktadır. Bu limitler TL bazlıdır.  Kullanıcı kripto para çekmek isterse bile, çekim emri verdiği anda, çekim yapmak istediği kripto para biriminin güncel kur fiyatı dikkate alınarak ve TL karşılığı hesaplanarak limitler dahilinde işlem gerçekleştirilmesi sağlanır. Aylık efektif hacim ile  günlük çekim limiti doğru orantılı artmaktadır.

Aylık efektif hacmin günlük çekim limitlerine etkisi;

Aylık Efektif Hacmi;

 • 1 TL ile 250.000 TL arasında olan kullanıcının:                  100.000 TL günlük maksimum çekim limiti vardır.
 • 250.000 TL ile 500.000 TL arasında olan kullanıcının:  150.000 TL günlük maksimum çekim limiti vardır.
 • 500.000 TL üzerinde aylık efektif hacimli kullanıcının: 200.000 TL  günlük maksimum çekim limiti vardır.

Destek ekibine günlük çekim limiti artırma talebi iletilmesi halinde değerlendirmeler gerçekleştirilir ve uygun görülmesi halinde günlük çekim limitleri güncellenebilir.

Yeşil çizgilerin içinde yer alan alan ise hesap sahibinin hesap bilgilerini görüntüleyebileceği alandır. Bu alan, hesap oluşturulduktan hemen sonra düzenlenebilir. Koineks Borsası’nda hesap oluşturan kullanıcıların, borsada işlem yapabilmesi için, bu alanda yer alan kısımları noksansız ve yanlışsız doldurduktan sonra profillerini onaya göndermeleri gereklidir. Profili onaylanan kullanıcı borsada işlem yapmaya başlayabilir. Profil onayı belge veya bilgilerindeki eksiklik ya da yanlışlık olması nedeniyle reddedilen kullanıcılar ise yine bu kısımda düzeltme yapabilir ve profilini tekrar onaya gönderebilir. 

Bu sayfada  mavi çerçeve içindeki kısım ise, profilini onaya gönderen kullanıcıların profil onay taleplerinin kabul edilip edilmediğini görüntüleyebileceği, eğer reddedildiyse neden profil onay talebinin reddedildiğine dair operatörün cevabını görebilecekleri alandır.

2.2.) YATIRMA / ÇEKME SEKMESİ : TL yatırma/çekme ve kripto para yatırma/çekme işlemlerinin yapılabileceği sayfayı açan sekmedir. 

YATIRMA/ÇEKME SEKMESİ SAYFA ÖGELERİ

Yatırma/Çekme sekmesi, borsa hesabına TL yatırılabilen ve borsa hesabından TL çekilebilen panellerin bulunduğu sekmedir. Bu sekmede, borsadaki kripto para cüzdanına kripto para yatırmak için gerekli bilgileri görüntülenebilir veya borsadaki cüzdandan başka cüzdanlara transfer yapılabilir. Aşağıdaki görsel üzerinde işaretlenen alanlar ile sayfayı açıklayabiliriz.

Yatırma/Çekme Sayfası Temel Ögeler

Ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi sekme açıldığında sayfada “Banka-TL İşlemleri”, “Papara TL-İşlemleri” ve “Kripto Para” işlemleri için 3 ayrı opsiyon bulunmaktadır. Bunun haricinde en alt kısımda  “Açık Para Yatırma-Çekme Emirlerim” ve “Para Yatırma-Çekme Geçmişim” listelerinin yer aldığı bir panel vardır. “Açık Para Yatırma-Çekme Emirlerim” listesinde, oluşturulan ve beklemede olan TL yatırma emirleri sıralanır. “Para Yatırma-Çekme Geçmişim” sütununda da kullanıcının önceden yapmış olduğu tüm TL yatırma ve çekme işlemleri ile ilgili veriler bulunmaktadır. Bu sekmelerde yer alan sütunları izah edecek olursak;

 • Durum: İşlemin niteliğinin belirtildiği sütundur. Başarılı, başarısız, iptal edildi ya da beklemede olarak görünebilir.
 • Tip: İşlemin yatırma işlemi veya çekme işlemi olduğunun belirtildiği sütundur. 
 • Tarih: İşlemin tarihini gösterir.
 • Miktar: Yatırılan/Çekilen TL miktarını gösterir.
 • Iban: İşlemin hangi banka ibanından yapıldığını gösterir.
 • Kod: İşlemin açıklama kodunun bulunduğu sütundur.
 • İşlem: Bu kısımda açık emirleri iptal edebilmek için bir çarpı butonu yer alır.

Üst kısımda yer alan Banka-TL İşlemleri, Papara TL-İşlemleri ve Kripto Para seçeneklerinin yönlendirdiği sayfaların görsellerine ve sayfaların ögelerinin anlatımına başlayabiliriz.

2.2.1.) Banka-TL İşlemleri Sekmesi: Banka hesabı üzerinden TL yatırma/çekme işlemlerinin yapılabileceği sayfayı açan sekmedir. Bu sayfa açıldığında kullanıcılar iki farklı seçenekle karşılaşır. TL Yatır ve TL Çek seçenekleri…

TL Yatır ve TL Çek Seçeneklerinin Görüntüsü

2.2.1.1.) TL YATIR SEÇENEĞİ: 

Bu seçenek ile açılan sayfada TL yatırma talebi oluşturulabilir. 

TL Yatırma Talebi Oluşturulabilen Alan

Banka hesabınız ile TL yatırmak istiyorsanız, borsanın aktif banka hesaplarının yer aldığı “Banka Seçiniz” kısmından yatırım yapmak istediğiniz borsa banka hesabını seçmeniz ve ardından “Miktar” ifadesinin karşısındaki alana kaç TL yatırmak istiyorsanız belirtmeniz gerekmektedir.  Alt kısımda bulunan “TL YATIRMA TALEBİ OLUŞTUR” seçeneğini kullandığınızda ekranın sağ kısmında yer alan siyah renkli kutucuk içindeki kısımdaki gibi, yatırım yapmak istediğiniz borsa banka hesabına yatırım yapabilmeniz için gerekli olan bilgiler, görüntülenecektir. Bu bilgiler ile, banka hesabınızdan işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TL yatırma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz;

 • Yatırım yapmadan önce muhakkak TL yatırma talebi oluşturmalısınız.
 • Yatırım yaptığınız banka hesabı, sizin banka hesabınız olmalıdır. 
 • Yatırım yaparken, alıcı IBAN numarasını ve alıcı adını doğru yazdığınızdan emin olmalısınız.
 • Borsaya havale ile (aktif banka hesaplarına, aynı bankada yer alan hesabınız ile) yatırım yapmanız halinde 7/24 işlem yapabilirsiniz.
 • EFT ile yatırımları sadece hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. 
 • TL yatırma talebi oluşturunca sizinle paylaşılan “Açıklama/Takip no” bilgisini yatırım yaptığınız sırada, açıklama kısmında belirtmeniz gerekir.

2.2.1.2.) TL ÇEK SEÇENEĞİ: Bu seçeneğe tıkladığınızda açılan sayfa ve açıklamaları aşağıdadır. 

TL Çek Paneli ve Bilgiler

TL çek seçeneği kullanıldığında yukarıda gördüğünüz sayfa açılır. Bu sayfada sayfanın sol kısmında yer alan sarı kutucuk içindeki alanda“Banka Seçiniz” bölümü, TL çekim işlemini hangi banka hesabınız ile gerçekleştirmek istediğinizi seçebileceğiniz alandır.  Bu alanda bir banka hesabınızın görünebilmesi için, sağ tarafında yer alan mavi zemin üzerindeki “+Hesap Ekle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek, kullanılması halinde yukarıda açıkladığımız “9.1. Banka Hesaplarım” başlığı altında yer alan sayfa açılacaktır.  Seçilen banka hesabının bilgilerinin doğruluğunu alt bölümde bulunan “Alıcı İsmi” ve “IBAN No” satırlarından kontrol edebilirsiniz. Sarı alanın en alt noktasında yer alan kırmızı zemindeki “TL ÇEKME EMRİ VER” seçeneği kullanılarak TL çekme talebi oluşturulabilir.

Sağ kısımda yer alan siyah renkli kutucuk içindeki alan da gerçekleşecek olan işlemden alınacak olan işlem ücretleri ve TL çekme işlemi gerçekleştiğinde banka hesabınıza geçecek olan TL miktarının görüntülenebileceği bölümdür. 

TL çekme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler;

 • TL çekme işlemlerini yalnızca sizin adınıza kayıtlı banka hesaplarınız ile yapabilirsiniz.
 • TL çekme işlemleri hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilir.  (EFT ve Havale işlemlerinde fark yoktur.)

2.2.2.) Papara-TL İşlemleri Sekmesi: Para yatırma konusunda aracı bir kuruluş olan Papara ile TL yatırma ve çekme işlemleri, Koineks borsasında yapılabilmektedir. Papara-TL işlemleri sayfasının açılması halinde “Papara-TL Yatırma” ve “Papara-TL Çekme” seçenekleri çıkmaktadır.

 

Papara-TL Yatır ve Papara-TL Çek Seçenekleri

2.2.2.1.) PAPARA-TL YATIR SEÇENEĞİ: Bu seçeneğin seçilmesi ile açılan sayfayı aşağıda görüyorsunuz. 

Papara TL Yatırma Sayfası

Bu sayfa üzerinden TL yatırma ve TL çekme işlemleri yapabilmeniz için, Papara hesabınız olmalı. Yukarıdaki görselde sarı çerçeve içindeki alanda yer alan “Miktar” kısmına Papara hesabınızdan yatırmak istediğiniz TL miktarını girdikten sonra “Papara İle Para Yatır” seçeneğini kullanmanız halinde, sistem sizi Papara’nın sayfasına yönlendirecektir. Papara hesabınız üzerinden de yatırma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Ekranın sağ kısmında bulunan siyah renkli çerçeve içindeki alan ise, yatırım işleminizden Papara sisteminin alacağı komisyon ücretlerinin ve bilimum yapacağınız işlem ücreti ödemesi ile toplamda hesabınıza tanımlanacak olan  TL miktarının görülebileceği alandır.

2.2.2.2.) PAPARA-TL ÇEK SEÇENEĞİ: 

Papara hesabınıza TL çekim işlemi gerçekleştirebileceğiniz sayfaya yönlendiren sekme. Bu sekmeye tıklamanız durumunda açılacak olan sayfa ve sayfa içeriğinin açıklaması aşağıda bulunmaktadır. 

Papara-TL Çek Sayfası

Bu sayfada bulunan sarı renkli çerçeve içinde belirtilmiş kısımda“Papara Numaranız” kutucuğu, papara hesabınızın numarasını girmeniz gereken alandır. Bu alana papara numaranızı belirttikten sonra hemen altında yer alan miktar alanına da kaç TL çekmek istediğinizi belirtir ve TL ÇEKME EMRİ VER seçeneğini kullanırsanız, Papara hesabınıza TL çekme emri oluşturursunuz. Sayfanın sağında yer alan siyah kutucuk içindeki bölümde ise TL çekme işleminizde uygulanan işlem ücretleri ve vergi ödemeleri sonrasında toplamda kaç TL’nin papara hesabınıza geçeceğini gösteren değerleri bulabilirsiniz.

2.2.3.) Kripto Para Sekmesi: 

Koineks Borsası’ndaki cüzdanınıza kripto para yatırımı yapabilmeniz için gerekli olan cüzdan adresi gibi bilgisine erişim sağlayabileceğiniz veya Koineks Borsası’ndaki cüzdanınızdan farklı cüzdanlara transfer işlemi başlatabileceğiniz sayfadır.

Kripto Para Yatırma/Çekme Panelleri

Kripto Para seçeneği seçildiğinde açılan sayfa yukarıdaki gibidir.  Bu sayfada yer alan sarı çizgiler ile belirtilen alanda kripto para birimi simgeleri bulunmaktadır ve hangi simge seçilirse o kripto paranın cüzdan sayfası açılır. Sol kısımda Kripto Para çekme paneli bulunur ve bu panelde Koineks borsasındaki cüzdan numarası ile o cüzdan numarasına ait karekod vardır. Bu kısımda pembe çizgiler ile işaretlenmiş küçük kutucuğun içindeki buton, cüzdan adresini kopyalamanızı sağlar. 

Sağ kısımda kripto para çekme paneli yer alır. Bu panelde de kripto para transferinin gitmesi istenen cüzdan numarasının girilebileceği “Cüzdan Numarası Giriniz” kutucuğu, gönderilmek istenen miktarın belirtilebileceği “Miktar” kutucuğu ve alt kısımda işlemden alınacak olan fee ücreti ile, karşı cüzdana geçecek toplam kripto para miktarının belirtildiği değerlerin yer aldığı bilgiler alanı bulunmaktadır. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra eğer “Transfer Et” seçeneği kullanılırsa, transfer başlatılır. 

Bunun dışında yukarıda görmüş olduğunuz ekran Bitcoin cüzdan sayfasıdır. Ve yukarıda ifade ettiğimiz bütün özellikler aynı şekilde, Ethereum, Litecoin, Dash, Dogecoin ve Bitcoin Gold gibi altcoinler için de aynıdır. Bu saydığımız kripto para birimlerinin de cüzdan sayfaları birebir aynı şekildedir. Farklılık gösteren cüzdan sayfaları içinde ise Ripple, Stellar, Nem için aynı cüzdan sayfası düzeni olduğu söylenebilir. Bu cüzdan sayfalarındaki farklılığı ne olduğunu söyleyecek olursak da, Ripple, Stellar ve Nem cüzdan sayfalarında ekstra bir uyarı metni bulunmaktadır. Bu uyarı metinleri aşağıda yer alıyor. 

Ripple (XRP) uyarı metni: 

Ripple Cüzdanında Yer Alan Uyarı

Stellar (XLM) uyarı metni: 

Stellar Cüzdanında Yer Alan Uyarı

Nem (XEM) uyarı metni: 

Nem Cüzdanında Yer Alan Uyarı

Bunlar haricinde Bitcoin Cash sayfasında da ufak bir ayrıntı yer almaktadır.

BCH Cüzdan Sayfasında Yer Alan Farklı Ayrıntı

O fark da yukarıdaki görüntüde sarı çerçeve içine alınarak işaretlenen cüzdan adresi formatının eski tip ve yeni tip şeklinde değiştirilmesini sağlayan  opsiyondur. Bu butona basılması halinde cüzdan adresi, BCH için geçerli olan iki farklı şekilde görüntülenir. 

Yukarıdaki görüntüde görmüş olduğunuz turuncu kutucuk ile berlirtilen kısıma da değinmemiz gerekir. Bu alanda yer alan opsiyonlar “Aktif Transferler” ve “Geçmiş Transferler” listeleridir. Bu listeler altında adlarından da anlaşılacağı üzere aktif (beklemede olan) transferler ve geçmiş (sonuçlanmış) transferler sıralanır. 

Aktif Transferler/Geçmiş transferler listelerinde yer alan sütunların açıklamasını yapacak olursak;

 • Durum: Transferin statüsünün yer aldığı sütundur. (Beklemede, Başarılı gibi)
 • Tip: Transferin yatırma işlemi mi çekme işlemi mi olduğunun belirtildiği sütun.
 • Tarih: Transferin tarihini gösteren sütun.
 • Miktar: Transfer edilen miktarı gösteren sütun.
 • Adres: Hangi adresten/adrese transfer geçekleştiğini gösteren sütun.
 • Transfer No: Transferin tx id kodunu gösterir. Takip seçeneği de bulunur ve bu seçeneğe tıklanması halinde transfere ait detayların görüntülenebileceği sütun.
 • Onay Sayısı: Transferin onay sayısının gösterileceği sütun. 
 • İşlem: Açık emirler için transferin iptal edilebildiği butonun yer aldığı sütundur.

2.3.) HAREKETLERİM SEKMESİ: Hesapta yapılan tüm işlemlerin görüntülendiği sayfayı açar. 

Bu seçeneklerden “İşlem Geçmişim” seçeneği Koineks Borsası’nda gerçekleştirilmiş olan bütün işlemlerin görüntülenebileceği sekmedir. Alış/Satış işlemleri, ve bu işlemlere dair detaylar bu listede görüntülenebilir. Listenin kriter sütunlarına değinecek olursak;

 • Açılış: Alış/Satış işleminde emrin ilk oluşturulduğu tarih burada yazar.
 • Kapanış: Alış/Satış işleminin gerçekleştiği tarih burada yazar.
 • Market: Hangi coin üzerinden işlem yapıldığını gösterir. (BTC vs.)
 • Tip: İşlem alış/satış işlemi olarak burada belirtilir.
 • Emir Fiyat: Emir oluştururken belirlenen birim fiyatı gösterir.
 • Emir Miktar: Emir oluşturulduğunda belirlenen miktarı gösterir.
 • Gerçekleşen Miktar: Oluşturulan emrin an itibariyle ne kadarının gerçekleştiği yazar.
 • Gerçekleşen Toplam: Gerçekleşen miktarın toplamda kaç TL karşılığında gerçekleştiği yazar.

2.4.) PROFİLİM SEKMESİ:  Bu kısım 9.4. alanında detaylandırılmıştır. Profil sayfasına erişimin alternatifidir. 

2.5.) DESTEK SEKMESİ:  

Destek Ekibiyle İletişime Geçilebilecek Sayfa

Bu sekmede açılan sayfada yukarıdaki kısımlar bulunmaktadır. Kırmızı çerçeve içindeki “+Yeni Talep Oluştur” opsiyonu kullanıldığı halde, borsa kullanıcıları borsanın destek ekibi ile irtibat kurabilirler. Bir destek talebi oluşturmaları halinde, yaşamış oldukları sorunları iletebilir, sormak istedikleri soruları borsanın destek ekibine danışabilirler. Sorunlarıyla ilgili çözüm bulabilir, sorularının yanıtını alabilirler. Alt kısımda yer alan sarı çerçeveli kısımda, oluşturulmuş olan destek talepleriyle ilgili detaylar bulunmaktadır. Durum kısmı, oluşturulan destek talebinin statüsünün belirtildiği kısımdır. Bu kısımda yer alan ifade “Kapalı” ifadesi ise destek talebi cevaplanmış demektir. Şayet “Açık” ifadesi yer alıyorsa destek talebi henüz cevaplanmamış manasına gelir. Konu sütununda destek talebi oluşturulurken kullanıcının belirlediği konu başlığı yazmaktadır ve bununla birlikte tarih sütununda da destek talebinin açıldığı tarih yazar.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.